O mnie

Moje młode lata

Muzyka jako dziedzina sztuki towarzyszy mi od najwcześniejszych lat życia. Pochodzę z rodziny, w której gra na instrumencie wpisana jest w jej wieloletnią tradycję. Urodziłam się jesienią 1985 roku w Gdańsku. Profesjonalną edukację muzyczną rozpoczęłam w wieku 6 lat w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. Studia ukończyłam w klasie prof. Krzysztofa Węgrzyna w Hochschule für Musik und Theater w Hannoverze oraz prof. Bartosza Bryły w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Przez wszystkie lata mojej edukacji wiele inspiracji oraz wiedzy dostarczyły mi spotkania i kursy u cenionych artystów i pedagogów takich jak: Wanda Wiłkomirska, Kaja Danczowska, Konstanty Andrzej Kulka, Bartłomiej Nizioł, Anne-Sophie Mutter, Maxim Vengerov, Ana Chumachenko, Boris Kuschnir oraz Pavel Vernikov. Od najmłodszych lat uczestniczyłam w wielu konkursach skrzypcowych o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim oraz międzynarodowym, w których zdobywałam liczne wyróżnienia oraz nagrody. W tym okresie ogromnym wsparciem stały się dla mnie programy stypendialne, które otrzymałam m. in.: od Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Stypendium Młoda Polska, Stypendium Prezesa Rady Ministrów, Gundlach Musikpreis, Yehudi Menuhin LiveMusicNow. Wyjątkowo inspirującym doświadczeniem było dla mnie uczestnictwo w programach Morningside Music Bridge w Calgary w 2003 i 2004 roku oraz Seiji Ozawa International Music Academy Switzerland regularnie od 2005 roku. W tym samym roku otrzymałam również zaproszenie do udziału w miesięcznym tournee w Japonii i Chinach w roli koncertmistrza orkiestry pod dyrekcją samego Seijiego Ozawy.

Konkurs Wieniawskiego

Moje życie artystyczne nabrało zupełnie nowego tempa w październiku 2006 roku, kiedy jako pierwsza Polka w historii zdobyłam I nagrodę oraz Złoty Medal w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Udział w tym najstarszym na świecie konkursie skrzypcowym był dla mnie niesamowitym doświadczeniem i wielkim przeżyciem, które całkowicie zmieniło moją rozpoznawalność na scenach w Polsce oraz Europie, Azji i obydwu Amerykach.

Skrzypce Dookoła Świata

Zwycięstwo w konkursie Wieniawskiego otworzyło przede mną ścieżki do wielu sal koncertowych. W chwili obecnej mam za sobą ponad 1000 koncertów w 40 krajach świata, które zagrałam m.in. w: nowojorskiej Carnegie Hall, Chicago Symphony Hall, Kennedy Center w Waszyngtonie, Wigmore Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu, Elbphilharmonie w Hamburgu, Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Palau de la Música w Barcelonie, w Filharmonii Berlińskiej, Sala São Paulo w Brazylii, Teatro Colón w Buenos Aires, Seoul Arts Center w Korei a także w Chinach, Japonii, na Tajwanie, Kanadzie, Argentynie, Brazylii, Peru, Chile, Kolumbii, Rosji, Turcji i Izraelu. Miałam okazję koncertować pod batutą m.in.: Seiji Ozawy, Sir Neville’a Marrinera, Riccardo Muti, Andreya Boreyko, Maxima Vengerova, Krzysztofa Pendereckiego, Johna Axelroda, Jerzego Maksymiuka, Jacka Kaspszyka, Krzysztofa Urbańskiego, Michała Nesterowicza, Antoniego Wita oraz Jana Krenza. Towarzyszyły mi orkiestry takie jak: Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Lahti Symphony Orchestra, Istambul State Symphony Orchestra, China National Symphony Orchestra, Konzerthausorchester Berlin, Sinfonieorchester St. Gallen, Vilnius State Symphony Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

Wytrwali towarzysze podróży

Wszystkie te koncerty nie mogłyby wybrzmieć w swojej klasie gdyby nie wyjątkowe instrumenty, na których miałam szczęście koncertować. Wśród nich miejsce na podium zajmują kolejno: Vincenzo Panormo, użyczone przez prof. Krzysztofa Węgrzyna, na którym wygrałam konkurs Wieniawskiego i zagrałam szereg koncertów w 2006 roku. W latach 2007 - 2016 koncertowałam oraz nagrywałam na skrzypcach Antonio Stradivariusa z 1680 roku będących własnością Deutsche Stiftung Musikleben w Hamburgu. Od pięciu lat moim ukochanym towarzyszem na estradach całego świata są skrzypce Niccolo Gagliano z 1755 roku. Jest to instrument wypożyczony dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter, na którym ona jako młoda artystka koncertowała u boku Herberta von Karajana i nagrywała swoje pierwsze płyty dla wytwórni Deutsche Grammophon.

W zespole siła

Od wielu lat moim marzeniem było zgłębianie i studiowanie rozległego bogactwa literatury muzyki kameralnej, w idealnym ujęciu - wraz ze swoim zespołem. To pragnienie realizuję od 2014 roku, kiedy dołączyłam do kwartetu smyczkowego Karol Szymanowski Quartet w roli jego prymariuszki. Co roku występujemy na kilkudziesięciu koncertach wykonując kompozycje od epoki renesansu po współczesność. Od czasów konkursu Wieniawskiego miałam również ogromną przyjemność dzielić scenę podczas wspólnych koncertów z wieloma artystami, którzy od dziecka byli moimi idolami. W mojej pamięci na zawsze pozostaną wspólne występy z Krystianem Zimermanem oraz Marthą Argerich w Kwintetach fortepianowych Grażyny Bacewicz i Juliusza Zarębskiego, liczne recitale skrzypcowe z Igorem Levitem, Koncerty podwójne Jana Sebastiana Bacha wraz z Anne-Sophie Mutter oraz Maximem Vengerovem, Kwartety smyczkowe Ludwiga van Beethovena z Gidonem Kremerem, Sinfonia Concertante Wolfganga Amadeusza Mozarta z Yuri Bashmetem czy Kwintet smyczkowy Franciszka Schuberta z Mischą Maisky oraz dziesiątki koncertów z takimi artystami jak: Alexandra Soumm, Alena Baeva, Pablo Ferrandez, Kian Soltani, Maximilian Hornung, Veronika Hagen, Amihai Grosz, Andreas Ottensamer, Albrecht Mayer czy Radovan Vlatković.

Studio nagraniowe

Wszystkie próby uwiecznienia muzyki, dźwięku, atmosfery oraz wyjątkowości artystycznej są zawsze długimi i czasochłonnymi procesami. W mojej dotychczasowej dyskografii można posłuchać mnie na 19 płytach CD nagrywanych dla najbardziej rozpoznawalnych wytwórni płytowych na świecie. Pośród nich wymienię m. in. wytwórnie: Deutsche Grammophon(utwory kameralne Grażyny Bacewicz z m.in. Krystianem Zimermanem, Kają Danczowską etc.), Decca (Kwintet fortepianowy g-moll op. 57 Dymitra Szostakowicza z Szymanowski Quartet oraz Mikhailem Lifitsem), Sony, Hyperion, SWR Musik, CD Accord BeArTon, Polskie Radio. Wiele z tych płyt zostało wyróżnionych licznymi międzynarodowymi nagrodami przemysłu fonograficznego takimi jak: Fryderyki, OPUS KLASSIK czy Diapason d’Or. Więcej informacji znajduje się w zakładce DYSKOGRAFIA.

Nowe wyzwania

W mojej pracy artystycznej nieustannie staram się poszerzać horyzonty oraz poszukiwać intrygujących, nowatorskich dzieł, które inspirują mnie i zachęcają do dalszych eksploracji muzycznych. Punktem przełomowym była wydana w 2016 roku płyta Modern Soul, na której znalazły się napisane dla mnie sonaty skrzypcowe młodych polskich kompozytorów: Aleksandra Nowaka, Mikołaja Majkusiaka, Ignacego Zalewskiego oraz Marcina Markowicza. W ostatnich latach prawykonywałam również szereg innych utworów współcześnie tworzących kompozytorów z całego świata, w tym kompozycje m. in.: Krzysztofa Pendereckiego, Martina Sucklinga, Joyce Tang, Charlotte Bray, Christopha Ehrenfellnera, EunHo Changa.

Muzyczne medale

Od najmłodszych lat jestem wielką fanką różnorodnych wydarzeń sportowych. Sport jako forma indywidualnej lub zbiorowej rywalizacji i współzawodnictwa stanowi dla mnie źródło wielu emocji. Z zapartym tchem śledzę poczynania i sukcesy wielu polskich sportowców a ich trofea i medale mają dla mnie olbrzymią wartość. W mojej domowej gablotce także przechowuję odznaczenia otrzymane w konkurencjach świata muzyki poważnej. Wśród nich szczególne miejsce zajmują:


  • Złoty Medal Konkursu Wieniawskiego (2006)
  • Paszport Polityki (2006)
  • Nagroda TVP Kultura w kategorii Muzyka Poważna (2006)
  • 4 nagrody Fryderyk w tym w kategorii Najlepszy Album Solowy Roku
  • London Music Masters (2009)
  • OPUS KLASSIK (2018)

Trening czyni mistrza

Działalność dydaktyczna stanowi niezwykle ważny aspekt w mojej pracy zawodowej. Wiele zawdzięczam moim Nauczycielom, Profesorom oraz Mistrzom, którzy przekazali mi cenną wiedzę oraz skuteczne metody w doskonaleniu umiejętności. Już od ponad 10 lat regularna praca ze studentami jest dla mnie doskonałą formą dzielenia się zdobytym doświadczeniem oraz inspirującym obszarem do wymiany myśli.
Obecnie jestem Profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. Prowadzę także liczne wykłady, masterclass oraz lekcje pokazowe w wielu miejscach w Polsce oraz za granicą.